Сутерен.мк

Која е личноста на годината на “Тајм”?

Според традицијата која датира од 1927 година, личноста на годината на Тиме ја претставува личноста, групата…

Вознијак пристигна во Србија

Стив Вознијак, еден од двајцата основачи на Епл, ќе добие српски пасош, потврди Александар Вучиќ, претседателот…

Мистериите околу бруталното злосторство

И покрај изобилството на информации, официјални и неофицијални, многу детали од ова брутално злосторство сè уште…

Македонските средношколци се на 71-во место по писменост од 81 држава

Резултатите од ПИСА тестирањето, спроведено во 2022 година покажуваат дека македонските средношколци се на 61-во место…

Возачот на Палевски до Турција доби 48-часовен притвор

Судија го прифати предлогот и определи мерка краткотраен притвор од 48 часа за С.Д. од Струмица,…

Започна постапката за екстрадиција на Палевски

Министерството за правда од надлежните турски власти побара Љупчо Палевски да биде задржан во притвор поради…

Тажен фолклористички паметник на генерации скопјани

Во кино Фросина, МКЦ, вечерва беше промовирана книгата „Тажачки песни од скопскиот земјотрес во 1963 година“,…

Дарко Јаневски: Шупливата прес конференција

Втор ден по прес конференцијата на обвинителот Гаврил Бубевски и министерот Оливер Спасовски, речиси со сигурност…

„Лице в лице“ и Борче Стаменов, добитници на „Мето Јовановски” за 2023-та

Платформата за одржлив развој „Лице в лице“ и хуманитарецот и основач на Невладината организација „Донирај компјутер“…