Сутерен.мк

Инфлацијата во Албанија и понатаму најниска во регионот

Албанскиот Институтот за статистика, ИНСТАТ, објави дека инфлацијата во месец април изнесува 2,1 отсто, што е…

Албанија се заканува

Албанскиот премиер Еди Рама порача дека Албанија ќе ги брани привремените институции на Приштина во случај…

Во Албанија најлесно се купува бугарско потекло

Најпопуларната истражувачка програма „Фикс фаре“ на Топ чанел во вечерашната емисија со глас и слика покажува…

Албанија врати 20 украдени икони

Заврши децениското патешествие на 20 македонски икони – ги вративме дома, порача министерката за култура Бисера…

Македонците во Албанија бараат продолжување на пописот

Претседателот на единствената македонска партија во Албанија, Васил Стерјовски, побара од албанските власти да се продолжување…

Македонците од Албанија: Знаеме дека сме Македонци

Нас Македонците во Албанија ништо не може да не поколеба на пописот да се изјасниме она…

Во Албанската влада влегува Македонец

Албанскиот премиер во владата носи нови имиња, а дел од досегашните ќе преминат во нови ресори.…

Еврото губи во Албанија

Еврото е со рекордно најниска вредност во однос на албанскиот лек. Во последните неколку месеци еврото…

Денеска славеа Македонците во Албанија

Во присуство на поголем број гости и жители на општина Пустец денеска беше одбележана 30-годишнината од…