Сутерен.мк

Работничката плата е се уште „робовска“!

Илјадници работници учествуваа на протестот организиран од Сојузот на синдикатите на Македонија, барајќи зголемување на платите…

Дипломатски пасоши за фудбалерите

Македонските репрезентативци Енис Барди и Александар Трајковски и селекторот Благоја Милевски добија дипломатски пасоши од Министерство…

Победниците пристигнаа во Скопје!

Македонските репрезентативци, кои синоќа ја израдуваа нацијата со победа над европскиот шампион Италија, пристигнаа на аеродромот…

И официјално сме несреќни

Петта година по ред, Финска е најсреќната земја во светот, според Светскиот извештај за среќа, кој…

Игор Пачемски: Алиса вон земјата на чудата

Зима, 1992-ра. Платите се сто марки. По еуфоријата со Анте Марковиќ, веќе сме во војна. Монтките…

Ноне Абрашева Ноциќ: Мајмун бил, мајмун останал!

Ова е приказна за тоа како систематски ја поништивме еволуцијата. Во тоа време паметните молчеа, будалите…

Магдалена Андоновска: Туѓо гајле береме, своето не го решаваме!

Никогаш до сега не се случило министер во Македонија да биде толку многу актуелен една недела…

Магдалена Андоновска: Балкан експрес виа Европа

Во последниот месец од минатата година најчитана вест беше за возот што се обраќа на релација…

Игор Пачемски: La cuisine du mal

Оваа грозна година, политички доби уште погрозен епилог од тоа што го очекувавме. На голема врата…