Сутерен.мк

Русија е подготвена за преговари

Русија е подготвена да преговара со сите страни вклучени во војната во Украина за прифатливи решенија.…

Кисинџер: Алтернативата на неутралност веќе нема смисла

Се приближува времето за договор за мир во Украина за да се намали ризикот од нова…

Банкси влезе во Украина

Банкси објави фотографии на својата страница на Инстаграм од уметничкото дело во Бородјанка, северозападно од главниот…

Го врати ли Украина Херсон?

Украинските полицајци се вратија во јужниот град Херсон, откако руските трупи се повлекоа од регионот Украинските…

Окупираниот украински град Херсон се празни

Руските трупи земаат амбулантни возила, трактори и приватни автомобили, се носат архиви, како и уметнички дела…

Познат градот за следната Евровизија

Евросонг во 2023 година ќе се одржи во Обединетото Кралство, по победата на оркестарот Калуш за…

Путин продложува со анексирање

Рускиот претседател Владимир Путин во средата потпиша декрет со кој нуклеарната централа Запорожје во Украина се…

Ултиматумот на Кремљ за војната

„Специјалната воена операција продолжува и оди понатаму“, рече портпаролот на Путин, Дмитри Песков на редовниот брифинг…

Русија не им верува на солзите

Руските регрути, чија мобилизација неодамна ја најави претседателот Владимир Путин, се испраќаат директно на фронтот, без…