Сутерен.мк

Паника во Русија по најавената мобилизација

Според некои информации, Русија планира да мобилизира најмалку еден милион луѓе. Путин вчера инсистираше на тоа…

Гутереш: Нема шанси за мир во Украина

Шансите за мир во Украина се „минимални во оваа фаза“, изјави денеска генералниот секретар на ОН…

Се откажува ли Европа од Украина?

Од април годинава воената поддршка на Европа за Украина е во константен пад, а минатиот месец…

Зеленски во „Вог“

Претседателот на Украина Володимир Зеленски и неговата сопруга Олена се на насловната страница на новото дигитално…

Се спаси ли светот од кризата со храна?

Во спорот за извозот на жито од Украина, Киев и Москва ги приближиле ставовивте. На директниот…

Колку е руската салата „руска“?

Додека го чекаа доаѓањето на американскиот претседател Џо Бајден и другите светски лидери на самитот на…

Прегратката на Макрон

Фотографијата на која францускиот претседател Емануел Макрон ентузијастично го прегрнува украинскиот претседател Володимир Зеленски стана хит…

Нобел продаден за децата од Украина

Минатогодишниот Нобелов лауреат за мир, Дмитри Муратов, главен уредник на рускиот независен весник Новаја газета, го…

Евровизија нема да се одржи во Украина догодина

Европската радиодифузна унија (ЕБУ), организацијата која го организира Изборот за песна на Евровизија, потврди дека натпреварот…