Сутерен.мк

Активистите му се намерачија на Ван Гог

Италијански демонстранти и еколошки активисти денеска ја истурија познатата слика „Сејач“ на Винсент Ван Гог, привремено изложена во Рим, а потоа, според сценарио видено неколку пати, ги залепија рацете за ѕидот на галеријата.

Настапот го изведоа четири жени од групата Последната генерација, кои истовремено извикуваа слогани против глобалното затоплување и употребата на фосилни горива.

„Овие прашања секогаш треба да бидат во ударниот момент на информативните телевизиски канали и на насловните страници на весниците, но наместо тоа, вниманието може да се привлече кон нив само преку „скандалозни“ акции како ова утро“, се вели во соопштението на групата.

Следната недела претставници од речиси 200 земји во светот ќе се соберат во Египет на конференцијата за климатски промени COP27. Во исто време, на глобално ниво расте притисокот на животната средина да преземе построги мерки и да дејствува построго во борбата против глобалното затоплување.

Познатото масло на платно на Ван Гог наречено „Сејач“ е дел од изложбата поставена во историската палата Бонапарта во центарот на Рим. Сликата е на привремена позајмица и е постојано изложена во холандскиот музеј Кролер-Мулер.

За среќа, платното е заштитено со стаклен екран и нема оштетувања на него, изјави Камила Талфани, портпаролка на организаторите на изложбата.

Демонстрантите и активистите за климатските промени минатиот месец истурија супа од домати преку сончогледот на Ван Гог во Националната галерија во Лондон, предизвикувајќи само мала штета на рамката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *