Сутерен.мк

Викенд рецепт: Тортата на мама Јоли!

По исцрпувачкото патување за Бугарија, во Софија, на улицата Обориште, Бенгл беше пречекан од мама Јоли, неговата втора мајка, која особено место зазеде во неговото срце, откако ја загуби онаа што го роди.
Мама Јоли е всушност, Јоланта Вангелова оперска пејачка, мецо-сопран. Таа потекнува од уметничко семејство, а нејзиниот магичен, ангелски глас никого не остава рамнодушен. Оваа прекрасна личност ги знае речиси сите познати бугарски оперски пејачи и има импресивен список на пријатели.
Нејзиниот дом е отворен за сите и нејзината великодушност, грижа и љубов кон секој гостин се неспоредливи. Може да се нарече многу старо и навистина бугарско гостопримство, но некако овие зборови не го опишуваат целиот обем на огромната радост на нејзиниот поздрав кој нема етнички, верски или други граници и предрасуди.
Сите се добредојдени и ќе бидат добредојдени како цареви! И двете огромни сонца, нејзините очи, ќе заблескаат со толку трепет и пламен кога ќе ве видат, што веднаш ќе заборавите на вашите проблеми и широка насмевка ќе ви се појави на лицето. И не само тоа!
Денес мама Јоли е во хорот на Бугарското национално радио, втората по големина институција во Бугарија, после самата земја. Всушност, законот предвидува дека ако Бугарското национално радио престане со емитување и престане да емитува последно од сите радио и телевизиски станици, тогаш тоа значи дека веќе нема држава! Всушност, дури и ако државата исчезне, тоа ќе го наѕчите од вестите од радиото и дури тогаш програмата ќе престане да се емитува.
Мама Јоли е многу важен дел од луѓето од БНР и од самата институција како таква и повторно, како и во нејзините оперски години, таа работеше со некои навистина големи имиња и во текот на годините, таа стана лична пријателка со овие талентирани и единствени луѓе кои ја градеа и одржуваа(т) бугарската култура.
Само замислете дека ова е дувлото на мечката Бунгл во кое се наоѓа неговата сопствена кума од бајките. Неверојатно, нели?
Меѓутоа, наидовме на огромен проблем со глутенот, кој е голем непријател на мама Јоли! За да се бори против него, таа направи неверојатна торта без глутен, без квасец, со вкусни, миризливи сливи и глазура со шеќер од лимон.
Неговиот вкус се уште ми го гали непцето. Сакам повеќе магија без глутен! Сакам да не помине оваа експлозија на вкусови.
Вашите пријатели веројатно ќе мислат дека изгледа чудно, не се крена и изгледа изгорено и не предизвикува апетит. Како и да е, тие не знаат колку е мека, миризлива, и превкусна оваа торта.
Бангл нема проблем со глутенот, но и покрај тоа, тој го изеде речиси целиот десерт без глутен.
Таква магична комбинација на вкусови и ароми, а сепак без глутен!
Не можам да не го споделам овој рецепт со вас, придружен со звуците на Антонио Вивалди – „Зима“. Нема посоодветна музика кога престојувате кај оперски пејач опкружен со неверојатна, целосна оперска уметност, пред камин и кога времето надвор е темно и намуртено, а воздухот распаран со зимски мирис.
Задолжително слушајте ја „зимата“ на Вивалди кога го подготвувате десертот и особено кога го јадете, во спротивно нема да успеете.
Кога Јоли го подготви овој десерт за Бангл пред неколку дена, надвор беше многу мрачно, многу студено, многу магливо – вистински почеток на непријатните зими во Софија.
И така, во топлината пред каминот, додека пламените јазици го потскокнуваат својот весел танц, се појави десертот и заборавивме на времето надвор, стоејќи пред огнот со пенливо вино, славејќи го нашиот состанок, готвејќи деликатеси.
Десертот го именував „Обориште 101“. Зошто го избрав ова име и што го поврзува Бангл со ова име, ќе остане во тајност.

Рецептот
4 јајца – одделете ги белките од жолчките и тврдо матете ги белките со малку сол и 70 гр. шеќер. Изматете ги жолчките со 100 гр. шеќер, додадете 180 мл. масло и 2 лажици сок од лимон.
Потоа додадете 150 гр. брашно / ленено семе, ориз, рогач за боја / на пример 100 гр. брашно од ленено семе и 50 гр. брашно од грав и кора од еден лимон.
Потоа внимателно додајте ги белките од јајцата со шпатула, израмнувајќи од дното нагоре.
Истурете го тестото во плех од 22 см. покриен со хартија за печење. Земете околу 15 сливи, измијте ги и исечете ги на половина. Наредете ги врз смесата. Печете 40-45 минути на 180 степени во загреана рерна.
Проверуваме дали тортата е печена со помош на долга чепкалка за заби или раженче. Додека тортата се пече, измешајте ја глазурата, која е направена со 40 мл. сок од лимон и 250 гр. шеќер во прав.
Тортата се прелива со неа додека е се уште топла
Може и од јаболко брашно, а ако не се додаде рогач, тестото останува бело.
Ааа… заборавив, во тестото се додава и ванила.

За повеќе…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *