Сутерен.мк

Два златни медала за Камелија Недев

Одлични резултати за македонската репрезентација во традиционално карате на ИТКФ интерконтиненталниот куп во Вроцлав, Полска, освојувајќи пет медали од кои два златни, еден сребрен и два бронзени.

Камелија Недев се закити со два златни медали во кати и кихон ипон кумите за деца 12-13 години.

Потоа, Софија Јарчевска дојде до среброто во кихон ипон кумите за деца 12-13 години.

Бронза освои Филип Недев во џиу ипон кумите за деца (10-13 години), како и Максим Поп Трпев во кихон ипон за деца (8-9 години).

На ИТКФ интерконтиненталниот куп се натпреваруваат 700 каратисти од 25 земји. Во тек се натпреварите во сениорска, јуниорска и кадетска конкуренција.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *