Сутерен.мк

Диетата на славните

Креаторот на диетата “Дукан” е д-р Дукан, кој е автор и на книгата „Не можам да ослабам“ во која ги објаснува принципите на оваа диета. Книгата е продадена во повеќе од 10 милиони примероци ширум светот.

Правила за исхрана на Дукан

Диетата Дукан се заснова на консумирање храна која содржи протеини и значително намалување на внесот на јаглени хидрати и масти. Благодарение на протеините, нема да почувствувате глад типична за другите диети, а малата количина јаглехидрати ќе ве спаси од вишок калории. Како резултат на тоа, доаѓа до брзо губење на тежината, а губењето на тежината се должи на намалувањето на маснотиите, а не на мускулната маса. Во исто време, телото заздравува, ја подобрува состојбата на кожата, косата и внатрешните органи.

Диетата се состои од четири фази: две за слабеење и две за да се избегне враќање на килограмите. Во средината помеѓу двете фази, губењето на тежината треба да ја достигне саканата тежина.
Напад (1-7 дена): Диетата ја започнувате со јадење неограничени количини на немасни протеини плус 1,5 лажици овесни снегулки дневно.

Крстарење (1-12 месеци): Наизменично помеѓу немасните протеини еден ден и посни протеини со зеленчук без скроб следниот ден, плус 2 лажици овесни снегулки дневно.

Консолидација (зависно): Јадете неограничено количество посни протеини и зеленчук, некои јаглени хидрати и масти, а еден ден во неделата јадете само немасни протеини, плус 2,5 лажици овесни снегулки дневно.

Одржување (продолжува): Најмногу ги следите правилата од третата фаза. Со тоа што не мора да бидете строги, се додека вашата тежина е стабилна. Внесот на овесни снегулки се зголемува на 3 супени лажици дневно.
Секоја фаза од исхраната на Дукан има своја шема. Еве што можете да јадете за време на секоја фаза:

*Фазата на напад се базира на храна богата со протеини, со додавање на храна со минимални калории:

Посно говедско, телешко, диво, свинско месо
Пилешко
Црниот дроб, бубрезите
Риба
Јајца
Млечни производи со малку маснотии (до 1 кг на ден): млеко, јогурт, сирење
Минимум 1,5 литри вода дневно (задолжително)
Една и пол лажици овесни снегулки дневно (задолжително)
Мали количини сок од лимон и кисели краставички
Една лажичка масло за подмачкување на тавата

*Фазата на крстарење се заснова на наизменично внесување храна од фазата на напад на еден ден, додека следниот зеленчук се додава на вториот ден:

Спанаќ, кељ, зелена салата и други зеленило
Брокула, зелка, карфиол
Бабура
Аспарагус
Артичока
Модар патлиџан
Краставица
Целер
Домати
Печурки
Боранија
Тиква
Репка
Моркови
Кромид, праз и власец
Две лажици овесни снегулки (по избор)
Друго овошје и зеленчук не се дозволени. Освен една лажица масло за салата или подмачкување на тава, не треба да се додава маснотија.

*Фазата на консолидација се заснова на комбинирање на храна од фазата на напад и крстарење со следните намирници:

Овошје: Една порција овошје дневно, како шолја сецкана диња, едно јаболко, портокал, круша, праска или нектарина, две киви, сливи или кајсии.
Леб: Две парчиња леб од цело зрно дневно, со тенок слој путер.
Сирење: До 40 грама сирење дневно.
Скроб: До 225 г тестенини, пченка, грав, мешунки, ориз или компири.
Месо: печено јагнешко, свинско или шунка еднаш/двапати неделно.
Славенички оброци: Два оброци неделно за славење. Вклучува едно предјадење, едно главно јадење, еден десерт и чаша вино.
Протеински ден: Еднаш неделно јадете само протеини, како во фазата на напад.
Овесни снегулки: Задолжителни 2,5 лажици снегулки дневно.

*Фазата на одржување е последната фаза од диетата Дукан. Се заснова на одржување на постигнатите резултати. Во основа, нема забранета храна, но треба да се следат следниве принципи:

Користете ја фазата на консолидација за да ги планирате вашите оброци

Продолжете со еден ден чист протеин од фазата на напад.
Продолжете да консумирате три лажици дневно овесни снегулки.

Примери на оброци:

Фаза на напад

Појадок:

Нискомаслено сирење со 1,5 лажици овесни снегулки, цимет и стевиа
Кафе или чај со обезмастено млеко и стевиа
Вода

Ручек:

Печено пилешко
Ширатаки тестенини варени во супа.
Диетален желатин.
Вечера:

Посен стек и ракчиња.
Диетален желатин.
Кафе или чај без кофеин со обезмастено млеко
Вода

Фаза на крстарење

Појадок:

Омлет од три јајца
Сецкани домати
Кафе со обезмастено млеко
Вода

Ручек:

Пилешко на ска ра со зеленчук (плус масло и оцет)
Грчки јогурт, 2 лажици овесни снегулки
Леден чај
Вечера:

Печен филе лосос
Брокула и карфиол на пареа
Диетален желатин
Кафе без кофеин
Вода

Фаза на консолидација

Појадок:

Омлет со 3 јајца и 40 грама сирење и спанаќ
Кафе со обезмастено млеко
Вода
Ручек:

Сендвич од мисирка и 2 парчиња леб од цело зрно
Половина порција урда со 2 лажици овесни снегулки и цимет
Леден чај

Вечера:

Печено пилешко
Тиквички на скара
Едно јаболко
Вода

Пред да започнете со оваа диета, задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *