Сутерен.мк

Илон Маск: Ројтерс најмногу лаже

Американскиот мултимилијардер Илон Маск изјави дека мејнстрим медиумите ги лажат своите читатели. „Тие медиуми лажат толку лесно како што човек дише. Сега најлош е Ројтерс“, напиша тој на платформата „Х“.

Претходно, милијардерот Маск истакна дека американските граѓани немаат поим колку е моќна владината цензура во САД.

Тој рече дека тој и неговите компании се соочувале со постојани напади штом била укината цензурата на неговата социјална мрежа „Х“. Социјалната мрежа „Х“ објави интервју на американскиот новинар Такер Карлсон со рускиот претседател Владимир Путин. Како што кажа Карлсон претходно, Маск ветил дека нема да го блокира тоа видео.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *