Сутерен.мк

Какви се цените во германските маркети?

Животот во Германија во 2023 година беше малку поскап од вообичаено. Така на пример, апартман од 26 м2 чинеше 310 евра месечно плус 35 евра за
струја, а за 45 квадрати стан ќе требаше да платите 650 евра плус 45 евра за електрична енергија. Билетите за автобусите или билетите за воз за едно
возењето чинеа 2,25 евра и за целодневното возење 5,30 евра.

Еве ги цените и на храната, а самите направате споредба со нашите цени. Ќе забележите дека многу прехранбени производи имаат исто ниво како и во нашите маркети што е посебно депресивно за нас.

Домати, 2,99 евра за кг

црвен кромид 1,99 евра за кг

лук – 6,90 евра за кг

ѓумбир 3,89 евра за кг

зелен лимон 0,49 евра за еден лимон

1/2 кг лимови – 1,29 евра

500 гр кафеав шеќер – 1,99 евра

1 кг брашно – 0.79 евра

250 гр црн пипер – 7,99 евра

14 гр ловоров лист – 2,99 евра

1 литар зејтин – 2,67 евра

1/2 литар маслинов зејтин – 5,99 евра

1 литар оцет – 2,5 евра

пакување со 6 јаболка – 1,39 евра

банани 1 кг – 1,09 евра

500 грама грозје – 1,99 евра

1 кг мандарини – 3,32 евра

еден ананас – 2,99 евра за парче

киви – 0,59 евра за парче

авокадо – 1,99 евра за парче

модар патлиџан – 3,99 евра за кг

кинеска марула – 1,59 евра за кг

1/2 кг брокули – 1,59 евра

1 кг моркови – 1,39 евра

зелка – 0,79 – 1,49 евра

компири – 1,66 евра за кг

шпагети 500 гр – 0,99 евра

1 кг ориз – 2,49 евра

кроасан путер – 0,55 до 0,75 евра за парче

леб на парчиња – 1,49 евра

500 гр овесни снегулки – 0,99 евра

750 гр корнфлекс – 2.09 евра

чоколаден корнфелкс 330 гр. – 2,79 евра

500 мл мед – 6,99 – 12,49 евра

путер од кикирики – 3,49 евра

џем од јагода – 2,39 евра

1 л млеко – 1,99 евра

175 гр кашкавал ан парчиња – 2,69 евра

150 гр овошен јогурт – 0,85 евра

10 јајца – 2,39 евра

100 гр нес кафе – 6,49 евра

200 гр. рошеро чоколадо – 3,79 евра

300 грама мм чоколадни бомбони – 1,99 евра

конзерва месен нарезок 340 гр. – 2,79 евра

540 гр виршли – 3,99 евра

80 гр сланина – 2,59 евра

100 гр лосос филети – 2,99 евра

185 гр туна во конзерва – 1,49 евра

90 гр сардина конзерва – 1,49 евра

1,1 кг пилешки копан со надкопан – 3,99 евра

400 гр пилешки гради – 4,99 евра

550 гр пилешки крилца – 2,49 евра

600 гр пилешки копани – 3,49 евра

500 гр мелено јунешко – 4,99 евра

500 грама мелено свинско – 3,29 евра

1 кг свинска шницла – 7,99 евра

1 кг свински џигер – 3,99 евра

1 кг свинско ребро – 7,49 евра

јунешко 10 – 12 евра за кг

400 гр кокосово млеко – 0,99 евра

грав во конзерва – 1,59 евра

500 мл доматен сос – 0,95 евра

2 л. ариел прашок за перење – 10,95 евра

10 парчиња тоалетна хартија – 5 евра

500 мл детергент за садови – 1,15 евра – 1,65 евра

75 мл паста за заби – 1,75 евра – 2,95 евра

500 мл шампон – 6,75 евра

доув сапун – 1,19 евра

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *