Сутерен.мк

Кого следи Путин на Твитер?

Владимир Путин од службениот профил на Твитер следи само 22 профили. Уште поинтересни се имињата на таа листа!

 

Путин ги следи руските медиумски платформи РТ, Спутник и Министерството за надворешни работи на Русија, но, меѓу оние кои ги следи се и Арнолд Шварценегер и Илон Маск. Тука се и Барак Обама, поранешниот канадски премиер Стивен Харпер, Јенс Столтенберг и Борис Џонсон.

Профилот на Путин најверојатно го водат неговите соработници, но и тој самиот сигурно понекогаш го отвора.  Другите платформи како Фејсбук, Инстаграм и Ватсап се попопуларни од Твитер во Русија, но Твитер се користи како дел од информативната стратегија на Кремљ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *