Сутерен.мк

Коронавирусот повторно мутира!

Нов сој на коронавирусот се појави во Франција.

Тој е откриен во едно училиште во местото Баналек во Бретања во Франција. Научниците велат дека новиот сој е поинаков од алфа, бета, делта варијантите на коронавирусот, пренесува францускиот портал Телеграм.

Засега со новиот вирус заразени се 24 луѓе, од кои 18 ученици, а вирусот прв пат се појавил пред еден месец. Поради вирусот затворени се седум од 12 одделенија.

Во светот сега се шири делта плус сојот, но досега вирусот има најмалку 11 мутации.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *