Сутерен.мк

Која била Ана Болејн?

На 19 мај 1536 година, Ана Болејн, осрамотената втора сопруга на кралот Хенри VIII е погубена под обвинение за прељуба, инцест и заговор против кралот.

Кралот Хенри се заљуби во Ана Болејн во средината на 1520-тите, кога таа се врати од службата во францускиот двор и стана дворска дама на неговата прва сопруга, Катерина од Арагон.

Темнокоса, со маслинест тен и долг, елегантен врат, за Ана не можеше да се каже дека е голема убавица, но очигледно го плени кралот. Бидејќи Катерина не успеа да роди машки наследник, Хенри ги префрлил своите надежи за идното продолжување на неговата кралска линија на Ана и се зафати да се разведе или да го поништи бракот за да може да се ожени со неа.
Шест години, додека неговите советници работеа на она што стана познато како „големата работа на кралот“, Хенри и Ана прво се додворуваа дискретно, а потоа отворено – што ја разгневи Катерина и нејзините моќни сојузници, вклучувајќи го и нејзиниот внук, императорот Шарл V.

Во 1532 година, тактичниот и безмилосен Томас Кромвел ја освои контролата во советот на кралот и направи смела револуција – раскинување со Католичката црква и поставување на Хенри како врховен поглавар на Црквата на Англија. Многу несреќни Британци ја обвинија Ана, чии симпатии беа со англиските протестантски реформатори дури и пред цврстото противење на црквата да ја сврти против неа.

На крунисувањето на кралицата Ана во јуни 1533 година, таа беше речиси шест месеци бремена, а во септември роди девојче, Елизабета, наместо толку посакуваниот машки наследник. Таа подоцна имаше две мртвородени деца и доживеа спонтан абортус во јануари 1536 година; фетусот се чинеше дека е машки.

Со време, односот на Ана со Хенри се влоши, а тој фрли око на нејзината дворска дама, скромната Џејн Сејмур.

По последниот спонтан абортус на Ана и смртта на Катерина истиот месец, почнаа да се шират гласини дека Хенри сака да се ослободи од Ана за да може да се ожени со Џејн. (Да се обидеше да го поништи својот втор брак додека Кетрин беше сè уште жива, тоа ќе покренеше шпекулации дека неговиот прв брак сепак е валиден.)

Хенри очигледно се убедил себеси дека Ана го завела со вештерство, а исто така му рекол на Кромвел (поранешен сојузник на Ана, сега нејзин ривал за власт во дворот на Хенри) дека сака да преземе чекори кон поправка на односите со императорот Шарл.

Гледајќи ја слабата позиција на Ана, нејзините многубројни непријатели ја искористија шансата да доведат до пад на „конкубината“ и започнаа истрага која собра докази против неа.

Откако Марк Смитон, дворски музичар, признал (најверојатно под тортура) дека извршил прељуба со кралицата, драмата започна на фестивалот Први мај во палатата на кралот покрај реката во Гринич.

Кралот Хенри ненадејно замина на сред витешкиот турнир, на кој учествуваа братот на Ана, Џорџ Болејн, кој ја носеше титулата виконт Рочфорд и сер Хенри Норис, еден од најблиските пријатели на кралот и кралски офицер во неговото домаќинство. Тој не ѝ даде објаснување за неговото заминување на кралицата Ана, која никогаш повеќе нема да ја види.

Брзо потоа беа уапсени Норис и Рочфорд под обвинение за прељуба со кралицата (инцест, во случајот на Рочфорд) и заговор со неа против нејзиниот сопруг. Сер Френсис Вестон и Сер Вилијам Бреретон беа уапсени во следните денови под слични обвиненија, додека самата кралица Ана беше приведена во Гринич на 2 мај.

Пред истражителите (главниот меѓу нив нејзиниот вујко, војводата од Норфолк) да ги слушнат обвиненијата за „зло однесување“ против неа, таа потоа беше затворена во Лондонската кула.

Вака би изгледала денес

Судењето на Смитон, Вестон, Бреретон и Норис се одржа во Вестминстерската сала на 12 мај. На крајот на судењето, судот ги осуди сите четворица мажи да бидат обесени и распарчени. Три дена подоцна, Ана и нејзиниот брат, лорд Рочфорд, отидоа на судење во големата сала на Лондонската кула.

Војводата од Норфолк претседаваше со судењето, претставувајќи го кралот. Најпроклетиот доказ против Рочфорд беше сведочењето на неговата сопствена љубоморна сопруга, која тврдеше дека има „претерана блискост“ меѓу него и неговата сестра.

Што се однесува до Ана, повеќето историчари се согласуваат дека таа речиси сигурно не е виновна за обвиненијата против неа. Таа никогаш не призна никакво злосторство, доказите против неа биле слаби и се чини многу малку веројатно дека ќе ја загрозела својата позиција со прељуба или со заговор да му наштети на кралот, од кого таа многу зависеше.

Сепак, Ана и Рочфорд беа прогласени за виновни како што беа обвинети, а Норфолк ја изрече казната: и двајцата требаше да бидат запалени или погубени според желбата на кралот.

На 17 мај, петемина осудени луѓе беа погубени на Тауер Хил, но Хенри покажа милост кон својата кралица, повикувајќи го „џелатот од Кале“ за да може да биде обезглавена со меч, а не со секира.

Утрото на 19 мај, мала група се собра на Тауер Грин додека Ен Болејн – облечена во темно сива наметка и мантија од хермелин, со коса покриена со капа преку бел ленен навој – се приближуваше на нејзината конечна судбина.

Откако молеше да ѝ биде дозволено да ѝ се обрати на групата луѓе, Ана просто проговори: „Господари, овде понизно ме поднесувам на законот како што ме суди законот, а што се однесува до моите престапи, овде никого не обвинувам. Бог ги знае; Им го оставам на бога, молејќи го да ја помилува мојата душа“. На крајот, таа го замолила Исус Христос „да го спаси мојот суверен и господар Кралот, најпобожниот, најблагородниот и најблагиот Принц што постои, и копнее да царува над вас“.

Со брз удар од мечот на џелатот, Ен Болејн беше мртва. Помалку од 24 часа подоцна, Хенри беше формално свршен за Џејн Сејмур; се венчаа 10-тина дена по егзекуцијата.

Додека кралицата Џејн навистина го роди долгоочекуваниот син, кој ќе го наследи Хенри како крал Едвард Шести на нежна возраст од девет години, неговата ќерка со Ана Болејн ќе продолжи да владее со Англија повеќе од 40 години, најпознатиот монарх на династијата Тудор: кралицата Елизабета I.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *