Сутерен.мк

Кој е новиот крал на Данска?

Објавувајќи ја изненадувачката вест за нацијата во нејзиниот новогодишен говор, кралицата Маргрета Втора рече дека ќе се повлече на 14 јануари, на 52-годишнината од нејзиното доаѓање, оставајќи го тронот на нејзиниот син, престолонаследникот Фредерик.

Кралицата Маргрета, која ќе продолжи да ја носи титулата Нејзино Височество, стана кралица на 14 јануари 1972 година по смртта на нејзиниот татко, кралот Фредерик IX.

Во говорот од палатата на Кристијан IX во Амалиенборг, кралицата рече: „Решив дека сега е вистинското време. На 14 јануари 2024 година, 52 години откако го наследив мојот сакан татко, ќе се повлечам од функцијата кралица на Данска. Му го оставам тронот на мојот син, престолонаследникот Фредерик“.

Операцијата на грбот во февруари ја натера да ја преиспита својата позиција и да размисли „да не дојде време да ја препушти одговорноста на следната генерација“. „Времето истекува, а болестите се зголемуваат. Повеќе не можете да ги совладате истите работи како некогаш“, рече таа.

Данската премиерка Мете Фредериксен ѝ се заблагодари на кралицата за нејзината услуга. „Во име на целото население, би сакала да упатам искрена благодарност до Нејзиното височество кралицата за нејзината доживотна посветеност и неуморните напори за кралството“, рече таа.

„Многу од нас никогаш не познавале друг регент. Кралицата Маргрета е олицетворение на Данска и низ годините дава зборови и чувства за тоа кои сме ние како народ и како нација. Во новата година, престолонаследникот Фредерик ќе биде прогласен за крал. Престолонаследничката принцеза Мери ќе стане кралица. Кралството ќе има нов регент и нова кралска двојка. Можеме да се радуваме на сето ова знаејќи дека тие се подготвени за одговорноста и задачата“.

Кралицата Маргрета беше од „непобитно значење“ за Данска, Фарските Острови и Гренланд, рече Фредериксен, за што и е признаена „со еднакви делови благодарност и восхит“.

Маргрета ИИ е една од најпопуларните јавни личности во Данска. Таа често шеташе по улиците на Копенхаген практично без придружба и го освојуваше восхитот на Данците за нејзините топли манири и нејзините таленти како лингвист и дизајнер.
Како монарх, таа ја крстосуваше земјата и редовно ги посетуваше Гренланд и Фарските Острови, двете полунезависни територии кои се дел од данското кралство, и насекаде ја пречекаа воодушевувачки толпи.

Бунтовниот тинејџер принцот Фредерик, кој стана семеен човек свесен за климата, идниот крал на Данска е олицетворение на опуштената, либерална монархија во земјата.

Страствен за животната средина, престолонаследникот Фредерик (55) дискретно се наметна во сенката на неговата многу популарна мајка, залагајќи се за Данска и нејзината желба да најде решенија за климатската криза.

„Кога ќе дојде време, ќе го управувамбродот“, рече тој во говорот на прославата на половина век на тронот на неговата мајка во 2022 година.

Умереноста на Фредерик е далеку од неговото помладо јас.

„Тој не зборуваше строго како бунтовник, но како дете и млад човек, му беше многу непријатно од медиумското внимание и сознанието дека ќе стане крал“, рече Гите Редер, експерт за данското кралско семејство.

Тој стекна „самодоверба во средината на 20-тите“, изјави таа за АФП.

Фредерик се навредил на неговите родители што го запоставиле додека ги исполнувале своите кралски обврски. Утеха бараше во брзи автомобили и брзо живеење, а на почетокот на 1990-тите важеше за разгален принц за забава.

Но, тоа гледиште почна да се менува откако тој дипломираше на Универзитетот во Архус во 1995 година, првиот дански крал кој завршил универзитетско образование. Неговото време на колеџ вклучуваше престој на Харвард во САД, каде што беше запишан под псевдонимот Фредерик Хенриксен.
Лажното презиме беше потсмев на неговиот татко, францускиот дипломат Анри де Монпезат кој стана принц Консорт Хенрик кога се ожени со Маргрета.

Фредерик – кој зборува англиски, француски и германски – навистина почна да созрева во својата улога за време на неговото време на обука во трите гранки на војската на Данска.

Принцот служеше во морнаричкиот корпус Фрогман – каде што го добил прекарот „Пинго“ (пингвин) – еден од само четворицата од 300-те регрути кои ги поминале сите тестови во 1995 година.

Во 2000 година, тој учествуваше во четиримесечна скијачка експедиција од 3.500 километри низ Гренланд.

Неговата смела страна го одведе во болница по несреќи со санки и скутер, но неговата популарност се зголеми, зголемена со годишните забавни трки низ Данска Роѕал Рун што ги започна во 2018 година.

„Тој е спортист, посетува концерти и фудбалски натпревари, што го прави уште попристапен од неговата мајка“, рече кралскиот експерт Редер.

„Не сакам да се затворам во тврдина. Сакам да бидам јас, човечко суштество“, рече тој еднаш, инсистирајќи дека ќе се држи до тоа дури и по преземањето на тронот.
Мери Доналдсон, родена во Австралија, стана престолонаследничка на Данска во 2004 година со нејзиниот брак со Фредерик. Таа пораснала во Тасманија, на крајот се преселила во Сиднеј каде го запознала Фредерик во еден бар за време на Олимпијадата во Сиднеј во 2000 година. Таа се пресели во Копенхаген во 2002 година пред парот да се венча две години подоцна. Тие се обидоа на своите четири деца да им дадат што е можно повеќе нормално воспитување, испраќајќи ги главно во државните училишта.

Двојката, рече историчарот Себастијан Олден-Јоргенсен, се „модерни, будни, љубители на поп музиката, модерната уметност и спортот“. Тие „не претставуваат потенцијална револуција во споредба со кралицата“, туку внимателна транзиција која се прилагодува на времето, рече тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *