Сутерен.мк

Над 150 мртви во Германија!

Како што пренесува Би – Би – Си, бројот на настраданите од поплавите расте, а до сега се забележани 156 мртви (меѓу кои и четворица пожарникари), а стотици и понатаму се водат како исчезнати!

Спасителите евакуираа околу 700 луѓе откако пукна браната на реката Рур, во областа Хајнсберг, во сојузната држава Северна Рајна – Вестфалија. Најмногу се погодени германските региони кои се наоѓаат на границата со земјите од Бенелукс, но поплави има и во источниот дел, как границата со Австрија и Чешка.

Во Белгија страдале 27 луѓе, а во Австрија особено е погодена покраината Салцбург и делови на Тирол.

Германската канцеларка Ангела Меркел најави за денеска посета на селото Шулд, кое поплавите речиси го уништија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *