Сутерен.мк

Нова социјална мрежа

Поминаа веќе четири години од големото глобално движење на ТикТок и, крајно време е за следната нова голема социјална мрежа. А тоа е – Клабхаус (Clubhouse).

Постои помалку од една година (тргна од САД), а веќе ги вознемири и Кина, Бразил, Турција… Кај и да е, секако ќе чуете за оваа апликација. На неа се „вдомени“ на време Илон Маск, Марк Закерберг, Дрејк, Кање Вест, Опра Винфри…

На апликацијата нема текст, слики ни видеа – само аудио! И тоа во живо, во реално време! Можете да отворите виртуелна соба или да и се придружите на некоја од постоечките. Ако сакате да зборувате, треба да кренете рака. Разговорите не се снимаат!

Недостаток во моментов е што таа не е достапна за андроид оперативните системи, но за ајфоните – да. Како и да е, Клабхаус за сега „работи“ само на повик – мора некој да ве покани за да се зачлените во клубот.

Впрочем и мејлот на Гугл на почетокот функционираше исто, само на повик, се додека не влезе во мејнстримот и ја надмина точката од 1,5 милијарди корисници. А Клабхаус во моментов има два милиони активни членови.

Ризикот е што конкурентите можат лесно да го ископираат, како што му се случи на Снепчет од страна на Инстаграм, па Снепчет од една оригинална платформа се претвори во „втора рака“ апликација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *