Сутерен.мк

Познат градот за следната Евровизија

Евросонг во 2023 година ќе се одржи во Обединетото Кралство, по победата на оркестарот Калуш за Украина во Торино во мај, откако беше заклучено дека настанот не може да се одржи во земјата победничка од безбедносни причини.

Големото финале на Изборот за песна на Евровизија 2023 година ќе се одржи во арената Ливерпул до реката Мерси во сабота на 13 мај, а полуфиналните се на 9 и 11 мај.

Би-Би-Си, заедно со ЕБУ, ќе го организира настанот следната година во консултација со јавниот радиодифузен сервис на Украина.

Ливерпул беше избран по силен градски процес на наддавање што ги испитуваше објектите на местото на одржување, способноста да се сместат илјадници делегации во посета, екипажот, навивачите и новинарите, инфраструктурата и културната понуда на градот домаќин како одраз на победата на Украина во 2022 година, меѓу другите критериуми.

Потесен список во кои беа вклучени Бирмингем, Лидс, Манчестер, Шефилд и Њукасл, беше објавен во август.

Глазгов и Ливерпул потоа беа оставени во трката да бидат домаќини на најголемиот светски музички настан во живо, кој достигна над 175 милиони гледачи на ТВ и на интернет во 2022 година.
За да се совпадне со објавувањето на градот домаќин, ЕБУ го објави официјалното лого за 67-от Избор за песна на Евровизија, кое го содржи украинското знаме во срцето.

Дизајнот на логото одразува дека иако, натпреварот ќе се одржи во ОК, тоа ќе биде направено во име на Украина, победниците на овогодинешниот избор за песна на Евровизија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *