Сутерен.мк

Фото од упадот во претседателската резиденција на Шри Ланка

Еден ден откако огромните толпи насилно влегоа во една од најзаштитените згради во земјата, илјадници луѓе се собраа да ја видат фицијалната резиденција на претседателот на Шри Ланка во Коломбо.

Тоа е импозантно парче архитектура од колонијален тип што содржи неколку чардаци, соби за состаноци и дневни области, базен и огромен тревник. Драматичните настани во саботата го принудија претседателот Готабаја Рајапакса (73) да побегне.

Илјадници мажи, жени и деца се обидуваа да влезат во комплексот, а некои од организаторите на протестот ја контролираа толпата. Полицијата и специјалните трупи на Шри Ланка само стоеја во аголот и тивко ја следеа постапката.

Додека луѓето талкаа од соба во соба, сите сакаа да го овековечат моментот со правење селфи, пред бироата и сликите од тиково дрво и во просториите на дневната соба.

Скршени столови, скршени стакла од прозорците и саксии беа расфрлани околу некои делови од зградите, потсетувајќи на хаосот и конфузијата набргу откако толпата насилно влезе во комплексот.

Лидерите на протестот веќе рекоа дека нема да ги напуштат официјалните резиденции на претседателот Раџапакса и премиерот Ранил Викремесинге додека конечно не ја напуштат функцијата.

Претседателот на Шри Ланка е заглавен во својата земја во понижувачки судир со имиграциониот персонал на аеродромот што го спречи да отпатува на безбедно во странство, изјавиле официјални извори. Раџапакса вети дека ќе поднесе оставка во средата и ќе го отвори патот за мирен трансфер на власта по големите протести против него поради економската криза во земјата.

Претседателот ја напушти својата официјална резиденција непосредно пред десетици илјади демонстранти да упаднат во резиденцијата и да се обиде да отпатува во Дубаи, соопштиле официјални лица. Според нив, Раџапакса има имунитет и не може да биде уапсен како претседател и се верува дека сака да замине во странство пред да поднесе оставка за да ја избегне можноста за апсење.

Канцеларијата на претседателот не објави ажурирани информации за тоа каде се наоѓа претседателот, но Раџапакса останува врховен командант на вооружените сили со воени ресурси на располагање.

Шри Ланка не го исполни својот надворешен долг од 51 милијарда долари во април и преговара со ММФ за можна финансиска помош. Островот речиси ги исцрпи своите и онака скудни резерви на бензин. Владата нареди затворање на несуштинските канцеларии и училишта за да се намали патувањето и да се заштеди гориво.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *