Сутерен.мк

Јогуртот може да го намали ризикот од дијабетес тип 2

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) им дозволи на производителите на јогурт да тврдат на…

Храна која помага во борбата со желбата за слатко

Според податоците за потрошувачката на храна, просечниот возрасен човек во моментов јаде околу 17 лажички (270…

Наташа Деспотовска Димитриевска: За суровата хронична состојба

• Дијабетесот е заболување со драматичен пораст. Дијабетесот е една од почестите здравствени состојби која се…

И појадокот стана опасен

Научникот Теренс Кили, кој се занимава со биохемија, тврди дека појадокот е опасен оброк и како…

Викенд рецепт: Чили масакр

Мечките знаат да бидат неуредни готвачи! Колку повеќе мечката е возбудена за правење рецепт, толку повеќе…

Право на здрав живот!

Во името на правото за здрав и безгрижен живот на децата со дијабетес тип 1, Баланс…

Здравјето не е бизнис, ни политика!

До Министерство за здравство деновиве се обрати Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија со барање…