Сутерен.мк

Риби-роботи ќе ги чистат океаните

Роботски риби кои „јадат“ микропластика би можеле да помогнат за чистење на загадените океани, тврдат кинеските…

Конечно, заштита на Преспа!

По повеќе од 12 години од потпишувањето на Договорот за заштита на Преспанскиот регион, Македонија, Грција…

Ние кучиња раздаваме, Шведска гаврани тренира!

Додека нашава власт ги раздава веќе тренираните воени кучиња пошто – зошто, гаврани се ангажирани да…

Зошто Ди Каприо ги налути обожователите?

Актерот, познат како еден од најголемите поборници за зачувување на природата беше виден како се релаксира…

Најокеанските фотографии за 2021-ва

Натпреварот за фотографи Ocean Photography Awards, кој ја слави убавината на океаните и живиот свет во…

Од тибетскиот мраз – нови 28 вируси

Топењето на тибетските глечери на научниците им донесе нови главоболки! Имено, под мразот се наоѓаат и…

Забрана на пластиката за една употреба!

Германија воведува забрана за продажба на пластични производи за една употреба! Новиот закон стапува на сила…

Пчела – инфлуенсерка!

За да го сврти вниманието на јавноста кон пчелите и нивното значење за целокупниот живот на…

Го голтнал кит, па го плукнал?!

Мајкл Пакард поминал нецела минута во устата на морскиот гигант блиску до брегот на сојузната американска…