Сутерен.мк

Актерски, интелектуален и емоционален огномет

На големата сцена на Драмскиот театар денеска се одржа комеморација за актерот Мето Јовановски. Македонскиот театарски,…

Комеморација за Мето Јовановски во Драмски во вторник

Драмскиот театар Скопје известува дека комеморацијата за актерот Мето Јовановски ќе се одржи во вторник на…

Премиера на „Госпоѓица Јулија“

Претставата „Госпоѓица Јулија“ по текст на Аугуст Стриндберг, а во режија на Мето Јовановски вечер премиерно…

Мето Јовановски со награда за животно дело во Измир

На свеченото отворање на осмото издание на Балкан панорама филм фестивал во Измир, Турција на македонскиот…

Да не живееме на стара слава!

Наградата за особен придонес во филмската уметност, која ја доделува Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, годинава му…

Мето Јовановски: Како Другарот Чичо се претвори во Дон Чичо?

Незаборавниот Хамлет во „Хамлет“ (режија Слободан Унковски), Порфириј во „Злосторство и казна“ (режија Егон Савин) и…

Димитар Зози: Рече ли некој, тој е луд!?

По средното образование, татко му ќе го запише на Воената академија во Сараево. Димитар Зози (роден…