Сутерен.мк

Признание за најдобриот

Највисокото професионално признание на СОКОМ за долгогодишни значајни остварувања во областа на музичкото творештво и музикологијата,…

Стилот на АББА

Од нивната победа на Евровизија во 1974 година, во Брајтон, Англија, па се до нивното распаѓање…

Девојчето на Сиа, денес е успешна убавица

Танчерката Меди Зиглер (19) присуствуваше на 94-то доделување на Оскарите кое се одржа во Лос Анџелес…

Баланеску квартет во Скопје!

Во Филхармонија во Скопје утре вечер ќе настапи светски познатиот Баланеску квартет. Композициите што ќе бидат…

Се врати АББА!

Една од најпродаваните групи во историјата на музиката со четиристотини милиони продадени албуми на петти ноември…

Јоланта Делибозова: Храната како музика!

Кога ќе престанат звуците на виолончелото, почнува малку поинаква кулинарска музика. Тоа е секојдневието за бугарската…

Здравко Чолиќ: Оган што не згаснува

Со Здравко Чолиќ (1951) почнува и завршува балканската музичка историја. А историјата запишала: роден сараевчанец, Титов…

Отец Пимен: Уривање на ѕидовите

Пријателите го викаат само Пимен. Во личната карта му пишува дека е роден во 1971 година…

Гордан Калајџиев: Се уште сме темен вилает

Еминентниот стручњак од областа на правото и активистот за човекови права, д-р Гордан Калајџиев, оние што…