Сутерен.мк

„Лице в лице“ и Борче Стаменов, добитници на „Мето Јовановски” за 2023-та

Платформата за одржлив развој „Лице в лице“ и хуманитарецот и основач на Невладината организација „Донирај компјутер“…

Наградата „4 Ноември“ за Божидар Божиновски

Божидар Божиновски познат како „Моџо Килингтон“ е еден од лауереатите на општинската награда „4 Ноември“ на…

Врачена наградата „Роман на годината“

Наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко…

Мето Јовановски со награда за животно дело во Измир

На свеченото отворање на осмото издание на Балкан панорама филм фестивал во Измир, Турција на македонскиот…

Симона Јованоска: Урбаниот човек не може да биде слободен

Родена е вели, еден убав сончев ден, на 16 јули далечната 1985 година во Гостивар. Таму…

Најтесниот избор за „Роман на годината“

Романите „Денот на црвот“ од Симона Јованоска (Или-или), „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски…

Втора селекција за „Роман на годината“

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2020 година што ја доделува Фондацијата  „Славко Јаневски“,  избра…

За Роман на годината, пријавени 39 дела!

Жири-комисијата за доделување на наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција…

Да не живееме на стара слава!

Наградата за особен придонес во филмската уметност, која ја доделува Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, годинава му…