Сутерен.мк

Џасинда Ардерн: Немам енергија повеќе

На 37-годишна возраст, Џасинда Ардерн стана најмладата премиерка во светот: сега 42-годишната шефица на владата на…

Им доаѓа ли крајот на бирократите?

Нов Зеланд ќе се обиде да го упрости бирократскиот жаргон. Предложени законски измени предвидуваат владините документи…

Пронајдено младенче од „дух ајкула“

Научници од Нов Зеланд пронашле ретко младенче „дух ајкула“, малку познат вид риба која живее во…

И Велингтон блокиран!

Улиците околу парламентот во Велингтон, Нов Зеланд се блокирани од камиони и кампери, кои протестираат против…

Каде е стариот Зеланд?

Доколку го прогуглате „зеланд“, прво на што ќе наидете се штури податоци за дански остров сместен…

Неверојатниот подвиг на еден пингвин!

Пингвин стигнал до брегот на Нов Зеланд, 3000 километри далеку од своето природно живеалиште на Антарктик.…

Новозаразени на Нов Зеланд!

После речиси осум месеци без ниеден смртен случај на Нов Зеланд почина 90-годишна жена од коронавирусот,…