Сутерен.мк

Се откажува ли Европа од Украина?

Од април годинава воената поддршка на Европа за Украина е во константен пад, а минатиот месец…

Руското нуклеарно мега торпедо

Најдолгата подморница во светот „Белгород“, беше предадена на руската морнарица овој месец во пристаништето Северодвинск. Џиновската…

Се спаси ли светот од кризата со храна?

Во спорот за извозот на жито од Украина, Киев и Москва ги приближиле ставовивте. На директниот…

Колку чини отпорот?

Американскиот претседател Џо Бајден денеска вети 800 милиони долари воена помош за Украина, вклучувајќи „десетици хаубици,…

Магдалена Андоновска: Културен геноцид

Кога започнаа нападите на Русија врз Украина, проценките беа дека ова ќе биде една од најкратките…

Бранка Д. Најдовска: Путин, Гејтс и сивите китови

Има речник. Дури и на македонски. Секој збор е објаснет. (Или барем, повеќето. Тоа е, криза.)…

Магдалена Андоновска: Со љубов од Македонија

Случајно на улица најдов отпечатен леток на кој пишуваше „Русија тргни ги рацете од Украина“. Летокот…

Зеленски стана лего коцка!

Во екот на руско-украинскиот конфликт, американската компанија за играчки „Ситизен брик“ смисли начин да собере пари…

Русија изгледа има план „Б“ за се!

Виза и Мастеркард соопштија дека ги прекинуваат нивните активности во Русија. Се очекува ова да биде…