Сутерен.мк

Игор Пачемски: Bittersweet Symphony

Веста дека Скопје е Европска престолнина на културата ја дочекав резигнирано, небаре над мене виси еден…

Скопје – 60 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска одбележува 60 години од утрото во 1963 година кога речиси беше разурнат но потоа…

Благодатниот оган од Ерусалим пристигна во Скопје

На Меѓународниот аеродром Скопје вечерва беше пречекана државната и црковната делегација која за првпат директно од…

Скопјани по еден час чекаат автобуси на минус нула

Велат дека долгото чекање и големиот број патници, предизвикуваат голема нервоза и револт. Граѓаните велат дека…

Архангелот над Скопје

Премиерно на сцената во Македонскиот народен тетар на 24 декември во 20 часот ќе биде изведен…

Студентите бараат подобри домови и образование

По повод 17 Септември – Меѓународниот ден на студентите, студентите вечерва излегоа на марш во Скопје…

Бугарските фашисти од окупатори „стануваат“ ослободители

Кон крајот на август 1944, руските тенкови ќе пристигнат на границите на тогашна фашистичка Бугарија, која…

Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Во услови на зачестено аерозагадувањето Владата најавува дека во следните денови ќе користи дизел горива на…

Заканите со бомби треба да се сфатат сериозно!

Скопските средни училишта трет ден се мета на закани за поставени бомби, добиени по електронски пат.…