Сутерен.мк

Питер Брук ја напушти сцената

Питер Брук, еден од најиновативните театарски режисери во светот, кој поставуваше силни претстави на „чудн“ места,…

Најзабележаните на „Тони“ признанијата

Њујоршкиот „Радио сити мјузик хол“ во неделата попладне беше домаќин на 75-то доделување на наградите „Тони“,…

Наградите на Нина Николиќ

Копродукцискиот проект помеѓу МНТ, Перипетија продукција и Сараевски ратни театар САРТР, „Нема да биде крај на…

Нема да биде крај на светот!

Дури четири награди се доделени на театарскиот фестивал „Живи фест“ во Босна и Херцеговина за претставата…

Скандал во Грција за сексуално злоставување!

Грчкиот театарски актер, режисер и поранешен управник на Грчкиот национален театар, Димитрис Лигнадис, уапсен е под…

Исидора Бјелица: Храбро против ракот

Исидора Бјелица е родена во Сараево, каде што ги минува детството и младоста. Благодарение на нејзините…

Никола Ристановски: Престар за дрога, премлад за…

Неговиот талент бил секогаш наградуван, фален и никогаш оспоруван. Тој е без предрасуди, суптилно изолиран од…

Милена Дравиќ: Дама под ембарго!

Кога ќе ја видите, првото чувство што го имате е она дека гледате во жив споменик.…

Александра Мијалкова: Незаслуженото е минливо и многу лажно!

„Се случуваат во животот нефер работи, кога не им се оддава вистинското признание на пожртвуваните, кога…