Сутерен.мк

Зошто се важни изборите во Турција?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави во петокот вечерта дека ќе го прифати резултатот од изборите…

Солидарност со Турција и Сирија

Со концерти и аукција на уметнички дела, Младински културен центар во Скопје денеска изрази солидарност со…

Нурдаг ќе биде целосно урнат и обновен

Турскиот град Нурдаг во округот Газиантеп, тешко погоден од земјотресите минатата недела, ќе биде целосно урнат…

Трогателни глетки од Турција

Во јужниот турски град Адијаман е спасено малото девојче Мирај. Таа била пронајдена жива во урнатините…

Повеќе од 20 000 загинати во Турција и Сирија

Повеќе од 20 000 луѓе загинаа, а илјадници се повредени во земјотресот со јачина од 7,8…

Денови на тага во Турција

Турција прогласи седумдневна жалост откако најмалку 1 650 луѓе загинаа во двата земјотреси што денеска ја…

Гробот на Свети Никола пронајден во Турција

Археолозите во Турција дојдоа до сензационално откритие – оригиналната гробница на еден од најзначајните христијански светители,…

Прва турска актерка робот

Првата турска актерка робот наречена Ајпера ја доби и првата улога и веќе го потпиша договорот…

Игор Пачемски: Чунга – лунга бизнис!

Сите знаеме дека јас сум дизајнер на гаќи. И на цицкарници. И на понекое пижамче, како…