Сутерен.мк

Банкси влезе во Украина

Банкси објави фотографии на својата страница на Инстаграм од уметничкото дело во Бородјанка, северозападно од главниот…

Шоуто не може да продолжи

Помеѓу другите реперкусии од инвазијата на Путин во Украина, Русија трпи и на полето на спортот…

Бенкси ќе донира милиони за уметност!

Британскиот уличен уметник Бенкси има намера да подари 10 милиони фунти (11,7 милиони евра), за пренамена…

Навредлива уметност?!

Статуа, откриена пред неколку дена во градот Сапри во јужна Италија, предизвика бурна расправија меѓу тамошните…

Креативни земјоделци

Жителите на селото Инакадате во северна Јапонија од 1993 година на локалните оризови полиња создаваат своевидни…

Бутини, како нацртани!

Ранда Хададин е архитектка и уметница од Дубаи на која, за разлика од другите уметници, не…

Уметност од машината за садови

Мет Вилсон (Инстаграм: @airtightartwork) е уметник од Северна Каролина (САД), кој прави фасцинантни скулптури на птици…

Неверојатни минијатури

Јапонскиот уметник Татсуја Танака (Инстаграм профил: @tanaka_tatsuya) со години создава фасцинантни диорами, користејќи за нив од…

Коронавирусот и песокот

Британскиот уметник Џастин Бејтмен се нашол на Тајланд кога започна пандемијата со Ковид – 19 и…