Сутерен.мк

Емотиконите слават 40 години

Во светот на дигиталната комуникација без мимика и говор на телото, емотиконите станаа важни колку и…

Елизабета Втора и „Вог“

Кралицата Елизабета Втора е на насловната страница на априлското издание на британскиот „Вог“, кој и оддава…

Во чест на Јован Котески

Чествување на поетот Јован Котески се одржа денеска напладне во спомен – собата на Миладиновци во…

Струмички карневал по 30-ти пат

Со симболично предавање на клучот и власта на карневалџиите, почнаа карневалските празнувања во Струмица кои ќе…

Омилените брошеви на Елизабета Втора

Оваа година влегува во историјата на англиската кралска фамилија: благодарение на Елизабета Втора, која годинава одбележува…

Во чест на Конески

Во петок, на десетти декември, со почеток во 11 часот, во холот на НУБ „Св. Климент…

Милена Година: Македонците ми се должни едно фала и едно извини

При славењето на јубилеите на МНТ, треба да се спомене дека во неговото формирање учествуваше и…

Зоица Пуровска Велевска: Ја фрламе во вода сопствената инвестиција

Примабалерината (1956 година, Скопје) на Македонскиот народен театар на први март о.г. во Драмскиот театар го…