Сутерен.мк

Бројот на загинатите во несреќата кај Лариса расте

Протести во Грција по железничката несреќа во која загинаа 43 лица, а железничарите планираат да штрајкуваат и денеска поради, како што велат, официјалното запоставување на железницата.
Демонстрантите се судрија со полицијата пред седиштето на Хеленик Трејн во Атина, компанијата одговорна за одржување на грчките железници.

Протести се одржаа и во Солун и градот Лариса, во близина на местото каде што се случи катастрофата во вторникот вечерта. Владата вети дека независната истрага ќе донесе правда.

Во целата земја е прогласена тридневна жалост по несреќата, во која патнички автомобил директно се судри со товарен воз, при што се запалија предните вагони. Многу од 350-те патници беа студенти на 20-годишна возраст кои се враќаа во Солун по долгиот викенд славејќи го Грчкиот православен пост.

Членовите на синдикатот на железничарите сметаат дека безбедносните системи не функционираат како што треба.

„Железничката мрежа е проблематична, со истрошен, слабо платен персонал“, изјави за АФП Никос Савва, студент по медицина од Кипар.

Премиерот Киријакос Мицотакис рече дека „трагичната човечка грешка“ е виновна за катастрофата. Шефот на станицата во Лариса е обвинет за убиство од небрежност.
Министерот за транспорт и инфраструктура на Грција Костас А. Караманлис поднесе оставка поради железничката несреќа.

„Ова се нарекува политичка одговорност. Чувствувам должност да го сторам ова како минимален знак на почит кон луѓето кои толку неправедно заминаа и преземајќи ја одговорноста за безвременските грешки на грчкиот државен и политички систем“, вели Караманлис, во писмената оставка.

Трагичниот биланс на загинатите од кобната несреќа со судир на возови во Лариса постојано расте бидејќи според најновото ажурирање на Цивилната заштита, лицата кои ги загубиле животите во Темпи изнесува 47.

Акцијата за пребарување и извлекување во областа беше во тек цела ноќ, а истата продолжува и утрово кога спасувачките екипи ќе продолжат со акцијата меѓу вториот и третиот вагон на возот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *