Сутерен.мк

Викенд рецепт: Градска шницла

Името на јадењето потекнува од презимето на куварот кој што го смислил (Добривое Граѓанин), а не дали е тоа наменето само за граѓани или и за „обичните“ смртници.

Состојки

Бибер, сол, оригано

Пилешко филе

Сланина

Подготовка

Пилешкото бело месо треба да се исчисти од кожурокот и коските, да се исече на шницли и да се зачини.

Сланината исечете ја на тенки ленти. Наместете од лентите по две до три вкрстено врз штицата за сечење, врз нив ставете по едно парче шницла и завиткајте како мало пакетче. (Може да си помогнете и со чепкалки.)

Пржете на не многу силна температура во гусано или тефлонско тавче, без маснотии. Кога сланината ќе биде испржена, готово е и свитканото месо внатре.

За бело месо, бело вино.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *