Сутерен.мк

Викенд рецепт: Крепс Беарет

Животот е премногу краток за да се направат претрупани француски бистро класици. Ма, немој?! Бангл има наклонетост кон бистро јадењата од седумдесеттите години, како што се стек „Дијан“ и тортата „Шварцвалд“ и, се разбира, главното место на количката за служење го зазема оваа величествена креација. Цитрусниот сос блескав со путер, кој се лепи за чипканите палачинки (сладолед од ванилаили, по избор), дава многу лаком крај на незаборавна вечера. Ова не е јадење за слабо срце, туку за јадење до пукнувачка!

Состојки
– Направете ги најдобрите, најтенки палачинки што можете. Во денешно време, супермаркетите имаат готови палачинки кои се сосема соодветни.
– 3 лажици шеќер во прав
– 250 мл свежо исцеден сок од портокал (2-3 портокали), на собна температура
– кора од 1 портокал
– 1 лажичка сок од лимон
– 1 лажица Grand Marnier или Cointreau
– 50 гр несолен путер

Чекор по чекор…
– Изрендајте ја кората од портокалот.
– Во нелеплива тава додадете го шеќерот во прав.
– Внимавајте бојата на карамелот да биде како темен килибар.
– Тргнете го карамелот од оган.
– Додадете го сокот од портокал загреан на собна температура.
– Редуцирајте до леплив сируп.
– Додадете го Cointreau-то.
– Започнете постепено да го додавате путерот на мали коцки.
– Крајниот резултат треба да биде сируп со сјајна килибарна боја.
– Свиткајте ги палачинките на четвртинки.
– Потопете ги палачинките во сирупот.
– Додадете ја кората од портокал.
– Сервирајте во чинија, прелијте го со прекрасниот сос и, ако се чувствувате особено непослушно, додадете неколку топки сладолед од ванила.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *