Сутерен.мк

Викенд рецепт: Салата со козјо сирење и круши

Едно од омилените задоволства на мечките е салата со козјо сирење и круши. Штом Бангл најде салата од козјо сирење на менито, тој ја нарачува. Саботната прошетка го однесе Бангл во прекрасниот центар Амстелвен, а гладта го однесе до Le Pain Quotidien. Прекрасно, прекрасно место за бранч.

Дојде време за ручек и Мечката нарача салата со рукола и козјо сирење со големарезервираност. Она што дојде не може да се спореди по вкус со ништо. Нема начин да ви се опише божествениот вкус. Не можам да ви кажам како се чувствува моето непце, но можам да ви дадам рецепт кој ќе ви го даде истото чувство како мене.

Производи за голема, алчна порција

● Голем, дарежлив грст свежа рукола.
● 150 гр козјо сирење (конзистентност на фета).
● ½ слатка, свежа круша.
● 50 гр сува брусница.
● 100 гр несолени ореви.
● 1 лажица масло, силно маслиново масло.
● 1 лажиче црвен балсамико оцет.
● 1 лажиче мед.
● Нотка сол и прстофат црн пипер.

Чекор по чекор

● Руколата измијте ја, добро исцедете ја водата и ставете ја во соодветен сад.
● Скршете го козјото сирење на крупни парчиња.
● Крушата исечкајте ја на средни парчиња и додадете ги.
● Посипете ги со боровинки и крупно сечкани ореви.
● Во посебен сад измешајте маслиново масло, балсамико оцет, мед, сол и бибер.
● Направете хомоген прелив и прелијте го врз салатата.

Уживајте во сончевите денови со оваа салата и чаша домашна лимонада (рецептот доаѓа наскоро).

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *