Сутерен.мк

Викенд рецепт: Супастично задоволство на мечката

Ова е изненадувачки лесна, вкусна и хранлива супа која е совршена за преминот во есен. Кога ќе се појават првите знаци на студ во воздухот, ова уживање без глутен, излегува од тенџерето. Ова е чисто совршенство, со многу малку „потреба“ од додавање. Мислевме дека cider ќе биде добар летен придружник на овој течен рај и како што времето станува постудено, можеби робустно црвено вино или дури и чаша коњак.

Состојки
Супа
– 1 кг. компири
– 30 гр. суви порчини
– 100 гр путер
– 300 мл. крем за готвење
– сол и бибер по вкус
– 100 гр. Гријер за попрскување

Крутони
– 2 мали лебчиња без глутен
– 2 супени лажици ладно-цедено нефилтрирано маслиново масло
– 2 штипки пименто дулце
– 2 штипки сув босилек
– 2 штипки црн пипер
– 2 парчиња груба морска сол

Чекор по чекор
– Радосно фрлете го компирот во високо тенџере.
– Истурајќи на око – би рекле една третина компир со две третини вода.
– Испуштете ги порчините во вода, нема потреба од претходно натопување.
– Оставете да зоврие и варете додека компирот не е сварен.
– Додадете го путерот и кремот и блендирајте.
– Исклучете ја ринглата, но оставете ја супата уште 5 минути.
– Одозгора се посипуваат 100 гр Гпијер и супата оди во рерна додека не се стопи сирењето. Божествено, мила!

Повеќе на bungleskitchen.com…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *