Сутерен.мк

Војната со Хамас ќе трае десет години

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика израелските власти „попрецизно да ги дефинираат“ крајните цели на војната со Хамас, бидејќи наведената цел за целосно елиминирање на палестинската милитантна група може да доведе до повеќегодишен конфликт.

Реакцијата на Макрон дојде откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во саботата вети дека ќе ја продолжи копнената офанзива во Газа до целосно „уништување на Хамас“.

Говорејќи на прес-конференција на маргините на климатската конференција на ОН ЦОП28 во Дубаи, Макрон праша дали „некој мисли дека е можно“ да се уништи Хамас.

„Ако тоа е целта, војната ќе трае 10 години“, тврди тој.

„Не може да има долгорочна безбедност за Израел во регионот ако таа безбедност дојде по цена на животите на Палестинците, што влијае на јавното мислење во регионот“, рече Макрон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *