Сутерен.мк

Главната Златна мечка ја доби документарец

Берлинскиот филмски фестивал во саботата ја додели својата главна награда Златна мечка на документарен филм на францускиот режисер Никола Филибер, а наградата за најдобра актерска игра на осумгодишно девојче, што шефот на жирито Кристен Стјуарт го опиша како настан кој „потиснува граници“.

„На Адамант“ е за пловечки дневен центар на Сена во Париз за луѓе со психијатриски проблеми.

Заблагодарувајќи му се на жирито, 72-годишниот Филибер рече дека „тоа што документарниот филм се наградува и слави длабоко ме трогна“.

Во ноќта полна со изненадувања, родово-неутралната актерска награда на фестивалот предизвика сензација со тоа што ѝ беше доделена на осумгодишната Шпанка Софија Отеро. Отеро ја доби наградата за улогата на трансродово дете во „20.000 видови пчели“, играното деби на шпанскиот режисер Естибализ Уресола Солагурен.

Филип Гарел (74) ја освои Сребрената мечка за најдобар режисер за „Плуг“, драма за тројца браќа и сестри од семејство на куклари кои се справуваат со смртта на нивниот татко. Гарел ја посвети наградата на своите деца и француско-швајцарскиот режисер Жан-Лик Годар, „голем мајстор за многумина од нас“, кој почина во септември.

Втората награда му припадна на „Афире“ од германскиот режисер Кристијан Пецолд, за група пријатели чие одморање на балтичкиот брег оди ужасно погрешно.

„На Адамант“ нуди интимен поглед во животите на возрасните и нивните негуватели во парискиот дневен центар. „Холивуд репортер“ ја пофали неговата „топлина и ентузијазам“, нарекувајќи ги „портрет на неколку поединци кои, и покрај нивните забележливи попречености, се способни да произведат оригинални и трогателни уметнички дела“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *