Сутерен.мк

Дваесетте најгостопримливи места во светот

За да ги рангира најгостопримливите градови и региони во светот, „Букинг“ се потпира на повеќе од 309 милиони рецензии од проверени корисници. Рангирањето се базира на бројот на позитивни оценки што ги добиле сместувањата во секој град за персоналот и гостопримството. Но, добитниците на наградите не се само места за престој – секој нуди автентични локални искуства и топло добредојде.

На врвот на листата на најгостопримливи градови во светот е Араиал д’Ајуда, Бразил, тивко одморалиште со волшебно крајбрежје. „Познат по својата мирна и спокојна атмосфера и неверојатните плажи, таа е совршена дестинација за две третини (67отсто) од патниците кои сакаат да се одморат додека патуваат во 2024 година“, се вели во извештај на „Букинг“. Градот е забележлив и како културно искуство.
Моаб во Јута се најде на листата на топ 10 градови како единствена американска дестинација која беше препознаена.

1. Араиал д’Ајуда, Бразил: Овој град нуди мирна атмосфера и прекрасни плажи.

2. Ермуполи, Грција: Живописниот Ермуполи, главниот град на Сирос, е познат по својата венецијанска и неокласична архитектура.

3. Виана до Кастело, Португалија: Овој волшебен приморски град во северна Португалија има богато поморско наследство и многу религиозни места.

4. Дејлсфорд, Австралија: Дејлсфорд, сместен во подножјето на Големиот опсег на поделба, е познат по своите природни минерални извори и уметничка сцена.

5. Гринделвалд, Швајцарија: На швајцарските Алпи, Гринделвалд е омилено место за љубителите на природата и авантуристите.

6. Моаб, САД: Моаб – единствениот американски град на листата – е познат по своите прекрасни црвени карпи и близината до националните паркови.

7. Узес, Франција: Овој шармантен средновековен град во Прованса има калдрмани улици и историска архитектура – портата кон регионот Гард.

8. Мазатлан, Мексико: Овој живописен град на мексиканскиот брег на Тихиот Океан има прекрасна колонијална архитектура и многу свежа храна (особено ракчиња).

9. Џајсалмер, Индија: Џајсалмер често се нарекува „Златен град“ поради неговата препознатлива архитектура изградена со песок.

10. Фуџикавагучико, Јапонија: Сместено во близина на планината Фуџи, овој град е познат по своите импресивни погледи и е порта кон живописниот регион Фуџи Пет езера.

Десетте најгостопримливи региони

1. Пертшир, Британија: Познато како „Земјата на големите дрвја“, Пертшир е познат по шумскиот пејзаж, замоците и реката Теј.

2. Пенгу, Тајван: Архипелаг од 90 острови и островчиња во Тајванскиот теснец, Пенгу има плажи, антички храмови и традиционална тајванска архитектура.

3. Бојака, Колумбија: Овој регион ја спојува колонијалната историја и природната убавина, со живописни градови како Вила де Лејва и прекрасни пејзажи како кањонот Чикамока.

4. Трентино – Алто Адиџе, Италија: Сместен во италијанските Алпи, овој регион е познат по импресивните планински предели, можностите за спортови на отворено и уникатен спој на италијанската и австриската култура.

5. Лос Лагос, Чиле: Овој јужен чилеански регион е познат по своите езера, вулкани, шуми и живописниот остров Чилое.

6. Еронго, Намибија: Со својата комбинација на пустински пејзажи, крајбрежни градови и уникатна флора и фауна, Еронго е идеален за авантуристи и љубители на природата кои сакаат да ја истражуваат африканската дивина.

7. Отаго, Нов Зеланд: Отаго, на југоисточниот дел на Јужниот Остров, е познат по дивите плажи и суровите планини. Тоа е исто така дом на градот Данедин, кој има шкотско наследство и енергична студентска сцена.

8. Лапонија, Финска: Лоцирана во најсеверниот дел на Финска, Лапонија е магична дестинација обележана со неверојатните северни светла.

9. Астурија, Шпанија: Лоциран во северозападна Шпанија, Астуриас е познат по дивиот брег, средновековната архитектура и планините Пикос де Европа.

10. Фрисланд, Холандија: Оваа провинција на северот на Холандија се карактеризира со езера за едрење, неверојатни велосипедски патеки и живописни села.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *