Сутерен.мк

Дијамант продаден за 25 милиони долари

Актерката Пријанка Чопра Џонас на црвениот ќилим го покажа скапоцениот накит во комплет со реткиот Булгари Лагуна Блу Дајмонд на Мет Гала. Сега тој неверојатен фенси сино скапоцен камен од 11,6 карати беше продаден за 25 милиони долари на аукциите на Sotheby’s Luxurys Week во Женева . Шарениот камен се смета за најголемиот и највредниот скапоцен камен на Булгари што некогаш стигнал на аукција, а беше продаден повторно поставен на прстен.
Булгари Лагуна Блу Дајмонд првично беше поставен на прстен во 1970-тите. Со својата богата заситеност на бои во живописно океанско сино, извонредниот камен остава одличен прв впечаток. Сините скапоцени камења, од кој било вид или големина, се меѓу најретките обоени дијаманти, подоцна омилени на филмските диви Софија Лорен и на Елизабет Тејлор. Помалку од 10 Fancy Vivid Blue дијаманти со повеќе од 10 карати се појавија на аукција ширум светот во изминатите неколку децении, правејќи го Лагуна Блу Дајмонд природно чудо.

 

Ѓерданот на Чопра Џонас е почит кон Рим; Неговите испреплетени дијаманти, поставени во платина, се прикачени на Лагуна Блу Диамонд во дизајн кој одекнува на венците на Заливот Лорел што ги носат императорите на Вечниот град на начин што плени во светлината.

„Беше голема привилегија да се види Пријанка Чопра Џонас како ја носи оваа прекрасна и нарачана креација на Булгари со навистина исклучителен дијамант Лагуна Блу во таква ѕвездена пригода“, вели во изјавата Оливие Вагнер, шеф за накит на Sotheby’s во Женева. Креативната директорка за накит на Булгари, Лусија Силвестри, додаде дека брендот го создал платинестото ѓердан „за нежно да ја воздигне и врами“ убавината и на дијамантот и на актерката.

Ѓерданот беше предаден на Сотби од истиот европски приватен колекционер кој го нарача синиот дијамант да се монтира како прстен во 1970 година. Меѓутоа, римскиот златар, поддржан од LVMX е основан во 1884 година и денес е познат по своите луксузни понуди кои се движат од фин накит до врвни часовници.

Дијамантот Булгари Лагуна Блу беше изложен во Мандарин Ориентал во Женева од 12 мај, пред неговата продажба за време на аукциите на Неделата на луксуз на Сотби.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *