Сутерен.мк

Заштитете ги вашите девојки, едуцирајте ги вашите момчиња

Стотици илјади луѓе излегоа на улиците ширум светот денеска за да го осудат насилството врз жените на Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жените, назначен од ОН.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска по повод Светскиот ден против насилството врз жените изјави дека насилството врз жените има се повеќе, но дека е можен поинаков свет.

„Насилството врз жените и девојчињата е глобален предизвик за луѓето. Пандемијата на Ковид фрли дополнително светло на ова прашање, барајќи итна акција на сите нивоа, секаде каде што е можно, од сите луѓе“, рече Гутереш, објави веб страницата на ОН.
Тој рече дека во април апелирал до меѓународната заедница да работи на ставање крај на насилството „еднаш засекогаш“.

„И денес го кажувам истото. Глобалната заедница мора да ги слушне гласовите и искуствата на жените и девојките и да ги разбере нивните потреби, особено жртвите и оние кои се соочуваат со повеќе видови на дискриминација. Треба да дадеме приоритет на женското лидерство во решавањето на проблемите и да ги вклучиме мажите во борбата“, рече Гутереш.

Генералниот секретар рече дека овие мерки не треба да се однесуваат само на периодот по насилството врз жените.

„Треба да работиме за да спречиме насилство да се случи“, рече Гутереш, додавајќи дека одговорноста на сторителите на насилството треба да се зајакне.

„Родовото насилство продолжува да нанесува болка и неправда на многумина“, нагласува американскиот претседател Џо Бајден во изјавата. „Се проценува дека една од три жени на глобално ниво ќе доживее физичко насилство, силување или следење во одреден момент од нивниот живот. Тоа е недозволиво“.

„Особено во областите на конфликт, безброј жени и девојки страдаат од рацете на сторителите кои вршат родово насилство и силуваат како оружје за војна. Знаеме што е во прашање: секогаш и секаде каде што жените и девојките се под закана, исто така под закана е и мирот и стабилноста“, рече Бајден.

Во Гватемала, демонстрантите започнаа комеморации вчера навечер, запалија свеќи за да го означат бројот 438 – број на убиени жени досега оваа година.

Во Чиле, демонстрантите маршираа во Сантијаго, носејќи портрети на жртвите.

Во Италија, која е потресена од убиството на 22-годишна студентка, наводно од нејзиното поранешно момче, околу 50.000 луѓе демонстрираа во Рим, каде Колосеумот треба денеска да биде осветлен во црвено. Земјата е згрозена од случајот со Џулија Чекетин, која исчезнала една недела додека требало да добие диплома по биомедицински инженеринг од Универзитетот во Падова. Нејзиното тело на крајот беше пронајдено на околу 120 километри северно од Венеција, а нејзиното поранешно момче, 22-годишниот Филипо Турета, беше уапсен во Германија.

Во годината до 12 ноември, имало 102 случаи на убиства со жени жртви во Италија, од кои 82 биле убиени од членови на семејството или сегашни или поранешни партнери, според Министерството за внатрешни работи.

Во Турција, околу 500 жени се собраа во квартот Шишли во Истанбул, додека полицијата за борба против нереди стоеше, развиорувајќи транспаренти на кои пишуваше „Нема да молчиме“ и „Жените се обединети и се борат против насилството од машката држава“. Демонстранти излегоа и на улиците во Анкара.

Во Франција, неколку илјади луѓе маршираа низ улици на Париз и други градови, носејќи транспаренти на кои пишуваше: „Едно силување на секои шест минути во Франција“ и „Заштитете ги вашите девојки едуцирајте ги вашите момчиња“.

Според владините податоци, Франција има регистрирано 121 жена споредено со 118 во 2022 година, според владините податоци.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *