Сутерен.мк

Иран ја укина полицијата за морал

Иран ја укина полиција за моралот поради продолжувањето на протестите по смртта на 22-годишната Махса Амини во септември во полицискиот притвор, изјави главниот обвинител на земјата.

Повод за масовните протести кои се проширија и вон границата на Иран беше смртта на Амини, Иранка од курдско потекло, која беше уапсена поради наводно кршење на исламскиот закон за задолжително носење на марама.

Махса Амини почина на 16 септември, три дена откако беше уапсена од моралната полиција во Техеран.

„Полицијата на моралот нема никаква врска со судството и таа е укината“, изјави државниот обвинител Мохамед Џафар Монтазери, пренесува ИСНА.

Изјавата ја даде на верска конференција одговарајќи на прашањето на еден од учесниците „зошто се укинува моралната полиција“, пренесе агенцијата ИСНА.
Според активистите за човекови права, најмалку 450 луѓе се убиени, а повеќе од 15.000 се приведени во владиното задушување на демонстрантите.

Контроверзните полициски патроли за моралот беа основани во 2006 година под власта на тврдокорниот претседател Махмуд Ахмадинеџад за да ги спроведе исламските кодекси на облекување во земјата, особено условот да се носи хиџаб или женска покривка на главата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *