Сутерен.мк

И Мерил Стрип се разведува

Оскаровката Мерил Стрип (74) и прославениот 76-годишен скулптор Дон Гамер се разделени повеќе од шест години. Во ексклузивната изјава за Паге Сиџ, портпаролот на саканиот актер рече: „Дон Гамер и Мерил Стрип се разделени повеќе од шест години, и иако секогаш ќе се грижат еден за друг, тие избраа да живеат одвоено“.

Веста е прилично шокантна со оглед на тоа што актерката беше видена на доделувањето на наградите „Принцезата од Астуриас“ во 2023 година како го носи својот венчален прстен. Сепак, парот последен пат беше виден заедно на Оскарите во 2018 година.

Двојката има четири деца: кантавторот Хенри Волф (43) и актерките Меми Гамер (40), Грејс Гамер (37) и Луиза Џејкобсон (30), кои ги израснаа на нивниот имот во Конектикат во мирниот, историски град Солсбери. Имаат и пет внуци. Нивниот син Хенри има две деца со сопругата Тамрин Сторм Хокер, а Меми има две деца со сопругот Мехар Сети.

Грејс неодамна го роди своето прво дете со сопругот, продуцентот Марк Ронсон. Што се однесува до Луиз, таа е најпозната по нејзината главна улога во серијата на ХБО “Позлатено доба”
Покрај фармата во Конектикат, парот делеше и пространа мансарда во Трибека, Њујорк додека не ја продадоа за 15,8 милиони долари во јануари 2020 година. Потоа Стрип купи куќа од 4 милиони долари во Пасадена во јули 2020 година.

Мерил Стрип и Дон Гамер првпат ги запозна нејзиниот брат Хари во 1978 година. Во тоа време, актерката тагуваше за загубата на нејзиниот покоен дечко и колега од „Ловец на елени“, Џон Казале, кој почина од рак на белите дробови таа година. Стрип и Гамер се венчаа истата година и оттогаш ја држат својата врска подалеку од очите на јавноста.

Кога ја прашаа за тајната на нејзиниот долг брак, Стрип – која неодамна се појави во филмот на Хулу „Само убиство во зградата“ – изјави за Вог во 2002 година: „Добра волја и подготвеност да попуштите – и да премолчите одвреме-навреме“.

„Нема карта за подигање семејство: тоа е секогаш огромни преговори. Но, имам сеопфатна потреба да работам и да имам големи љубовни врски во мојот живот“, додаде таа.

Во 2017 година, Стрип даде редок коментар за нејзиниот сопруг откако ја прифати наградата за најдобра актерка, по нејзината изведба во „Железната дама“. Отворајќи го својот говор, таа рече: „Прво ќе му се заблагодарам на Дон бидејќи кога ќе му се заблагодарите на вашиот сопруг на крајот од говорот, тие го покриваат со музика. Сакам да знае дека ми даде сè што најмногу ценам во нашите животи“.

Двојката често беше присутна на доделувањето на Оскарите заедно бидејќи Мерил Стрип беше номинирана за рекордни 21 Оскар, освојувајќи три статуетки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *