Сутерен.мк

Како да го спасите бракот?

Почетокот на љубовната врска е толку возбудлив. Тогаш сè уште уживаме во романтиката и нежноста на слатките страсти и ни се чини дека вечно ќе лебдиме на меките облаци на љубовта.

Изливите на љубов и нежност на почетокот се постојани, но и интимни активности под чаршафите. Сакаме да го поминеме целото време на светот, а неколку дена без разговор, гушкање и галење – тие се незамисливи и траат вечно!

И’ тогаш за повеќето парови, во некоја реална средина, се случува заситување.

И тоа не затоа што нивната љубов умрела, туку затоа што вистинскиот живот влегол во тие емоции. Кога улогата на љубовник ќе се претвори во улога на работник, родител, готвач, дадилка, секретарка и возач, љубовната врска завршува на дното на листата на приоритети.

Почнуваме да ги вадиме секојдневните фрустрации на партнерот, а понекогаш со денови не и кажуваме ниту еден убав збор на другата страна.

Брачните советници посочуваат дека оваа нам добро позната приказна всушност е една од главните причини за развод, па можеби треба да ги расветлиме нашите постапки и начинот на кој се однесуваме со саканата личност.
Тоа би можеле да го направиме користејќи го револуционерното правило од пет минути, неодамна измислено од познатиот американски брачен психолог Белинда Вилијамс. Нејзиниот генијален трик е всушност многу едноставен, а многу парови истакнуваат дека тој им го спасил бракот.

Станува збор за практикување на таканаречените микро-моменти кои ќе го стават фокусот на вашиот партнер и вашата врска, а ние ги правиме целосно несвесно. На крајот, тоа се спонтани, мали моменти на среќа кои долгорочно можат да ја променат целата врска – и романтична и сексуална.

Животот пред децата беше долга, романтична врска. Се сеќавате ли само на оние моменти на бесцелно лежење на каучот и гледање филмови и серии? Возење велосипед и држење за раце, слушање музика и уживање во храната, сето тоа позитивно влијае на љубовта, бракот и интимните моменти.

Белинда истакнува дека не мора да вежбаме толку големи моменти за да го добиеме речиси истиот ефект. Секој ден посветете му барем еден микро-момент на партнерот – но само нему, без одвлекување.

Прегрнете се еден со друг, држете се за раце додека одите на спиење, изразете благодарност секогаш кога ќе ви се укаже прилика, погледнете директно во очи и изразете ја својата љубов, никогаш не пропуштајте прилика да му кажете на вашиот партнер дека изгледа или мириса убаво.

Така брзо ќе ја создадете својата нова рутина, без која секојдневието ќе биде незамисливо, а потоа ќе сфатите дека љубовта се уште е таму, само заспала, објаснува Вилијамс. Понатаму, секогаш прашувајте го партнерот како е на работа, што ве израдувало и што ве растажило денес. Дали имавте некој убав момент со вашето дете и дали има нешто што би сакале да споделите со вас…

Се разбира, никогаш не барајте повеќе отколку што планирате да дадете бидејќи взаемноста е една од основните вредности на секоја врска.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *