Сутерен.мк

Како помага кафето во губењето маснотии?

Според студијата спроведена од истражувачи од Харвард Т.Х. Училиштето за јавно здравје Чан, уживајќи во четири шолји редовно црно кафе на ден може да ги намали телесните масти за околу 4 проценти. Студијата беше спроведена во текот на 24 недели, каде што 126 возрасни со прекумерна тежина и нечувствителни на инсулин конзумирале четири шолји пијалок налик на плацебо кафе или четири шолји обично кафе.

Научниците открија дека четири шолји кафе дневно се поврзани со губење на маснотии.

Диететичарите предлагаат дози кои варираат од 200 до 400 мг кофеин секој ден, во зависност од големината на телото и тежината. Тоа е околу две до пет чаши. Сепак, треба да имаме на ум што додаваме во кафето.

„Со додавање на крем, полномасно млеко или шеќер во вашето кафе, можете брзо да ги надоместите сите калории што сте ги потрошиле“, објаснуваат диететичарите.

Тие исто така спомнаа и истражувања кои покажаа дека пиењето шолја кафе дневно може да помогне во слабеењето, но додавањето лажичка шеќер ги поништува сите придобивки. Тие исто така објаснија како кафето всушност придонесува за слабеење.

„Кафето содржи кофеин, кој има термогени ефекти и може да го забрза вашиот метаболизам, помагајќи ви да согорите повеќе калории. Некои студии покажаа дека може да помогне во намалувањето на БМИ, телесната тежина и телесните масти. Исто така, може да го намали апетитот и да го намали гладот.” вели Тами Лакатос Шемс и Лиси Лакатос.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *