Сутерен.мк

Курдите протестираат во Париз

Во Париз денеска втор ден по ред дојде до судири меѓу полицијата и припадниците на курдската заедница, левичарски политичари и антирасистички групи поради убиството на три лица во близина на курдскиот културен центар.откако вооружен маж вчера уби тројца Курди.

Демонстрантите превртуваа автомобили, запалија најмалку еден автомобил и запалија автомобилски гуми во близина на Плоштадот на Републиката, традиционално место за протести во Париз.

Претходно Курдите одржаа мирен протест. Конфликтот избувна откако дел од демонстрантите го напуштија плоштадот и почнаа да фрлаат проектили кон полицијата, која одговори со солзавец. Судирите траеја приближно два часа, по што демонстрантите се разотидоа.

Вооружен маж вчера уби три лица во Курдскиот културен центар и блиското кафуле во прометниот 10-ти арондисман во Париз. Полицијата го уапси 69-годишниот маж кој неодамна бил ослободен од притвор додека го чекал судењето за напад со сабја во мигрантски камп во Париз пред една година.

Убиствата се случија во време кога курдската заедница се подготвувала за десеттата комеморација на убиството на трите Курдки во Париз. По сослушувањето на осомничениот, истражителите ги разгледуваат и можните расистички мотиви на напаѓачот, соопшти денеска обвинителството.

Обвинителството во Париз преку соопштение за медиумите објави дека 69-годишниот француски државјанин може да добие максимална доживотна затворска казна.

„Воопшто не сме заштитени. За 10 години, шест курдски активисти беа убиени во срцето на Париз сред бел ден“, рече Бериван Фират, портпаролка на Курдскиот демократски совет во Франција (ЦДК-Ф) на протестите.

Таа додаде дека настанот станал насилен откако некои демонстранти биле испровоцирани од луѓе што вееле турско знаме од своите автомобили. Според гореспоменатата курдска чадор организација, сите жртви биле курдски активисти.

„Тој очигледно сакаше да нападне странци“, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин. Сепак, тој додаде дека не се знае дали нападот бил директно насочен против Курдите. Француските медиуми јавуваат дека осомничениот на полицијата ѝ рекол дека пукал затоа што бил расист.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *