Сутерен.мк

Маскотата и химната на СП во фудбал

Најдобрите 32 фудбалски репрезентации на светот ќе се соочат во Катар, а на официјална промоција во Доха, ФИФА ги промовираше официјалната маскота и официјалната химна за натпреварувањето.

Маскотата го носи името Ла’ееб (или Леиб), а станува збор за летечка кефија (шамија) што зборува, што е симбол за арапските земји и карактеристичниот стил на облекување во овој дел од светот.
Од друга страна, официјалната химна на Мундијалот во Катар го носи името „Хаја, Хаја“.

Маскотата…

Химната…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *