Сутерен.мк

Момче со аутизам е рекордер за решавање на Рубиковата коцка

Макс Парк (21) од Калифорнија, веќе држи неколку Гинисови рекорди, а сега го собори светскиот рекорд за решавање на Рубикова коцка за 0,34 секунди побрзо од претходниот рекорд

Парк е еден од најпознатите професионалци во брзо сложување на Рубиковата коцка на планетата, а во понеделникот постави нов светски рекорд – ја намести коцката за само 3,13 секунди.

Момчето, кому како дете му бил дијагностициран аутизам, постави нов светски рекорд во таканаречениот натпревар за решавање проблеми 3џ3џ3, според Светската асоцијација за коцкање.

Макс веќе има неколку Гинисови светски рекорди со различни големини на коцки и има најбрзо просечно време за сложување на Рубикова коцка со само една рака. Тој е еден од актерите на документарниот филм на „Нетфлиџ“ „Спеед ​​​​Цуберс“, за решавање на Рубиковата коцка.

Парк го сподели видеото на Твитер, со текст: „Светскиот рекорд на Рубикова коцка 3×3 (3,13) собори рекорд стар 4 и пол години (3,47).
Видеото е прегледано повеќе од два милиони пати, а луѓето се восхитуваа на неговата вештина и достигнување.

„Највозбудливите 3.134 секунди од мојот ден“, напиша еден твитерџија.

Се појавија искрени реакции и од другите.

„Не би можел да решам Рубикова коцка за 3,14 часа“, се пошегува трет.

Според Гинисовата книга на рекорди, на Парк му бил дијагностициран аутизам на двегодишна возраст, а неговите родители ја поддржале неговата страст за решавање на коцката.

„Се покажа како добра терапија за Макс да се дружи и да ги зајакне своите вештини“, рекле во една прилика.

Инаку, светскиот рекорд од 2018 година го држеше Кинезот Јушенг Ду со споменатите 3,47 секунди.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *