Сутерен.мк

Најдобрите одморалиште на светот

На прво место е „Брандо“, кој се наоѓа на островот Тетиароа, 80 километри северно од Тахити. Овој остров го купил легендарниот актер Марлон Брандо во 1960 година, откако таму снимал сцени за филмот „Бунтот на бродот Баунти“.
Во овој хотел редовно престојуваат бројни ѕвезди, меѓу кои Леонардо ди Каприо, Бредли Купер, Елен Деџенерис, Барак Обама, Ким Кардашијан и други. Една ноќ чини 3 200 долари.

„Матакаури Лоџ“ на Нов Зеланд е на второто место. Се наоѓа недалеку од Квинстон, а туристите овде можат да уживаат во многу активности, а некои од нив се: скокање со падобран, рафтинг и банџи скокање. За оние кои сакаат само да се релаксираат, има спа центар. Доколку сакате да го посетите, треба да потрошите 1 130 евра за ноќ.

На оваа листа е и „Сенсеи Ланаи, Фор Сизонс ресорт“ на хавајскиот остров Ланаи. Околината е толку мирна што ќе се чувствувате како да престојувате на приватен остров. Љубезните водичи создават велнес план за секој гостин, особено со цел да се ослободите од стресот или анксиозноста што е можно поскоро. Цената за ноќевање за едно лице е 1 320 долари.

Оние со подлабок џеб треба да го посетат „Шато ду Гранд – Лук“. Овој замок од 18 век е на само 55 минути од Париз со воз.Има 17 апартмани и секој е украсен со рачно насликани мурали, кристални лустери и мебел од Лоуиса ЏВ. Една ноќ чини 828 долари.

Луксузниот Јекс камп“ се наоѓа во приватен резерват за диви животни во пустината Калахари. Отворен е од 1993, а реновиран е во 2019 година, а повторно започна со работа минатата година. Има девет огромни гостински шатори опремени со кревети со балдахини. Посетителите уживаат во погледот на солените Макгадикгади. Има и библиотека, соба за билијарт и бар. Цената за ноќевање е 1 450 евра.


Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *