Сутерен.мк

Најмладата која сама го обиколи светот

Деветнаесетгодишната Зара Радерфорд стана најмладата жена која сама го обиколила светот, а во четвртокот се врати во Белгија по одисеја која опфати 52 земји и пет континенти.
Белгиско – британската тинејџерка слета на аеродромот Кортријк – Вевелгем – последната станица на експедицијата, која започна во август и траела 156 дена, а беше пречекана од нејзиното семејство, фановите и многу новинари.

За неколку часа, Гинисовата книга на рекорди потврди дека Радерфорд е навистина најмладата жена што го завршила подвигот, а исто така и најмладата личност од двата пола која сама патувала низ светот со ултралесен авион.
Најдобрите момети ги минала во Сибир, иако според неа, тоа бил најтешкиот дел од патувањето.
„Тајван, се сеќавам, беше прекрасен. И тогаш стигнав во Бугарија“, им рече таа на новинарите.

Радерфорд на тој начин ја потисна досегашната рекордерка Шаест Ваиза од САД, која сама леташе околу Земјата во 2017 година на 30-годишна возраст. Машкиот рекорд го држи 18-годишник.

Младата пилотка го сподели своето епско патување на социјалните мрежи, надевајќи се дека повеќе жени и девојки ќе бидат заинтересирани за летање или за наука и инженерство.
Радерфорд управувал со ултралесен авион произведен во Европа наречен „Ајкула“, способен да лета со брзина од 300 километри на час, според неговата веб-страница.

Тинејџерката потекнува од семејство на авијатичари: и нејзината мајка Белгијка и нејзиниот татко Англичанец се пилоти.
На 14-годишна возраст научила да управува со авион и набрзо почнала да работи на добивање на првата пилотска дозвола.

„Додека растев, секогаш бев блиску до авионот“, рече таа во четвртокот.

Откако го завршила училиштето, одлучила дека е совршено време да „направи нешто лудо“ и да лета низ светот, објасни Радерфорд.

Универзитетските студии по електротехника ќе ѝ започнат во септември.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *