Сутерен.мк

Нурдаг ќе биде целосно урнат и обновен

Турскиот град Нурдаг во округот Газиантеп, тешко погоден од земјотресите минатата недела, ќе биде целосно урнат и обновен, јавија турски медиуми, цитирајќи го гувернерот на округот Шарнак, Осман Билгин.

„Катастрофата е многу голема. Одлуката за градот Нурдаг ја донесовме со нашиот министер за животна средина и урбанистичко планирање Мурат Курум. Целосно го бришеме овој град, го уриваме целосно, сто проценти“, рече тој, додавајќи дека после тоа Нурдаг повторно ќе биде изграден.

Нурдаг е оддалечен само 20 километри од градот Пазарџак, што беше епицентар на првиот од серијата разорни земјотреси со интензитет до 7,7 степени во јужна Турција.
Земјотресите од 6 февруари, од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, сериозно погодија десет окрузи во јужна и југоисточна Турција, како и во соседна Сирија. Над 35 000 веќе се жртви на земјотресите во двете земји.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *